HAKKIMDA


profil

Satranç ile çok geç yaşta tanıştım. Nazilli Lisesi 2. sınıfta okuyordum. Lise birinciliği yapılacak yakında dediler. Daha oyunu bilmiyorum. Bir kitap aldım. Şansa bakın ki aldığım kitap zamanın büyük şampiyonlarından Cabaplanca'nın "Satrancın Esasları" kitabıydı. Plastik oldukça kötü bir takım aldım birde ve çalışmaya başladım. Lise birincisi bir çocuk vardı. Onunla bir kaç oyun oynadık. O da yardımcı oldu çoğu zaman. Kendine güveniyor, yenilmeyeceğini düşünüyordu sanırım. Ve birinciliğin yapılacağı gün geldi. Birincilik dediysem sadece o ve ben varız. 3 Maç üzerinden oynadık bir sınıfın köşesinde. Yendim. Rakibimin gözlerindeki o hüznü bugün gibi hatırlıyorum.

Aydın birinciliğine gittim sonra. O da bir turnuva falan değil. Yine bir liseden gelen bir çocuk ve ben sadece. Yine 3 maç üzerinden. Tabi bu arada hayaller kuruyorum ben. Kısa süre önce başlamış, lise birincisi olmuşum. O gün belkide ilk defa kendimi tanıdım... Ne kadar aceleci, sabırsız olduğumu gördüm. Düşünmeden ani kararlar verebildiğimi. Kaybı ne kadar zor kabullenebildiğimi ve bunu belli etmemeye çalıştığımı. Sonuçta kaybettim.

Bir yıl sonra Kayseri Sümer lisesi son sınıftayken de benzer bir durumu yaşadım. Basit bir tuzak ile taş kaybedip moralman çöktüm.

Bu acelecilik ve sabırsızlık o günlerden beri mücadele ettiğim bir tarafım olarak kaldı hep. Bu özelliklerim nedeniyle göremediğim çok basit tek hamlelik kayıplar yaşadım çoğunlukla. Ancak yıllar, yıllar sonra bu özelliğimi biraz olsun dizginleyebildim. Neyse...

Satranç geçmişim de çok bir başarı yok:

  • 1984 yılı kredi yurtlar kurumu Türkiye 3-4. lüğü
  • İTÜ Birinciliği(Gene kimsenin olmadığı bir turnuva sayılabilir. Finalde Levent ŞUMNU'yu yenip birinci olmuştum.
  • İstanbul 27. liği
  • İstanbul Açık 2002, 22-42 (39)